Okul çağında olan çocuklar için beslenme hem zihinsel hem de fiziksel olarak büyük önem taşıyor. Tatil döneminde beslenmesi düzgün ilerleyen çocuklar okullar açılınca bu döngüye ayak uyduramamaya başlıyor.

Çocuklar tatilde geç yatar ve haliyle geç kahvaltı eder ve ara öğünleri daha sık tüketmeye başlar. Bunun yanı sıra akşam yemekleri daha geç yenmeye başlıyor. Okul açıldığı zaman bazı çocukların beslenme düzeni değişiklik değişiklik gösterdiği için uyum problemi ortaya çıkar. Çocuklar okul dönemindeki beslenme düzenine uyum sağlamaya çalışsa da sağlıklı bir düzenden uzaklaşıyorlar.

Kahvaltı alışkanlığının yerini yağlı yiyeceklere bırakması, fast-food tüketiminin artması çocukların hem yeterli enerjiyi alamamasına hem de obeziteye yol açma tehlikesini arttırıyor.

Çocuğunuza kahvaltı ettirin

Okul çağındaki çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayabilmek için, çocuklara okula gitmeden önce kahvaltı etme alışkanlığı kazandırılması gerekiyor.

Kahvaltı etmeden okula giden çocukların odaklama seviyesi, diğer çocuklardan daha düşük olabildiği gibi, kahvaltı etmeyen çocukların ara öğünde çok fazla yiyecek tüketmesine yol açabiliyor. Bu durum da, çocuğun ara öğünden sonraki derslere yoğunlaşamamasına neden oluyor.

Beslenme çantasında sağlığa önem verin

Çocukların beslenme çantasında hem tüketmeyi sevdikleri hem de sağlıklı yiyeceklerin bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra, beslenmenin çeşitlilik arz etmesi de önem taşıyor.

Meyve, kuruyemiş, bol tahıllı ekmek gibi gıdalar beslenme çantasında yer alması gereken besinler arasında bulunuyor. Çocukların beslenme çantasında, bol tahıllı ekmeğe yapılmış beyaz peynirli tost, ceviz ve bir tane muz koymanız; hem vitamin ve protein hem de yeterince karbonhidrat almasını sağlar.

Beslenme çantasının hem doyurucu olması hem de çocuğun sevdiği sağlıklı gıdalardan oluşması önem taşır. Beslenme çantasında haftanın her günü farklı gıdalara yer vermek de önem taşıdığı gibi; yağlı ve ağır çabuk bozulabilen gıdalardan kaçınılması gerekiyor.