Anatomik olarak beyin sağ ve sol bölümler olarak ikiye bölünmüş halde. Ve bu iki bölüm bazı işleri aralarında paylaşıyorlar. Beynin iki yarısını kullanabilmek insanları hayatlarında daha başarılı yapıyor.

Beynin sol kısmı, mantık ve akılcılığın egemen olduğu bölüm olarak gösteriliyor. Sağ tarafı ise sezgi ve yaratıcılık bölümü olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla eğer mantığınızı kullanan bir insansanız, beyninizin sol tarafını daha çok işletiyorsunuz demektir. Ama daha duygusalsanız ve sanata eğilimliyseniz beynin sağ tarafını kullananlardansınız.

Araştırmalara göre, küçük yaşlardan itibaren hangi tarafa yatkınlık varsa, çocuk o tür alanlara yöneliyor ve o beceriler daha çok gelişiyor. Fakat, bütün beyinli öğrenme sistemi dediğimiz yöntem, beynin iki bölgesi arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Beynin iki tarafını da çalıştıran aktivitelerle daha bütüncül bir gelişim sağlamak mümkün. Ebeveynlere çocukların beyin gelişimi için önerdiğimiz bütün beyine hitap eden bazı aktivite önerileri…

  • Kil hamuru

En eski ve günümüzde de popülerliği devam eden klasik malzemelerden biri olmasına rağmen, yaratıcılığı tetiklemek konusunda çok etkilidir. Çocuk, hayal gücünü kendi parmaklarını kullanarak ortaya koymayı öğrenir. Aynı zamanda hem kas gelişimi, hem de el göz koordinasyonu desteklenmiş olur.

  • Farklı duyuları harekete geçiren aktiviteler

Bu aktiviteler beynin iki tarafını çalıştırmak için idealdir. Elinizin altında olan malzemelerin (kuru boya, pastel boya, dergilerden, gazetelerden kestiğiniz parçalar, pamuk, ip, boncuk gibi) karışık olarak kullanıldığı sanatsal aktiviteler deneyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz aynı çalışma içinde her birinin dokusunu, yapısını, görmüş, koklamış olur, bir yandan da o parçaların nasıl bir bütün oluşturabileceğini deneyimler, hayal gücü gelişir.

  • Kelime oyunları

Kelime oyunları da yine klasik ve etkili araçlardan biri. Çocuğun bir oyun içerisinde, yani sosyal bir ortamda, dil becerilerini geliştirmesine imkan vermek. Bu oyunlar sırasında ürettiği/öğrendiği kelimeleri cümle içinde kullanmasını teşvik ederseniz, hem sağ hem de sol beyni desteklemiş olursunuz.

  • Bedensel aktiviteler

Bedensel aktiviteler sırasında yine birden fazla duyuyu harekete geçirmek ve vücudun farklı bölgelerini koordine bir şekilde kullanmasını sağlamak gerekiyor. Örneğin, şarkı eşliğinde elle ritim yaparak, tempo tutarak oynanan oyunlar, arka arkaya farklı hareket kombinasyonları içeren aerobik türü egzersizler olabilir.

Elbette genetik yatkınlar ve doğuştan gelen bir beyin yapısı var. Bu yatkınlıkların ötesine geçerek, beynin her iki tarafını da geliştirmenin zaman ve emek isteyen bir yolculuk olduğunu unutmamak gerekiyor. Çocuğunuz neyi, ne kadar yapabiliyorsa onu yüreklendirmekten ve desteklemekten vazgeçmeyin!