Bebekler için kaçınılmaz en güvenli ve sağlıklı besin anne sütüdür. Peki anne sütünü arttırmak için neler yapmalıyız ? Ne gibi çözümler bulabiliriz. Nar Sanat Anaokulu olarak anne sütünü arttıracak besinleri sizler için listeledik.

1. Yulaf

Yulaf, içerdiği lifler sayesinde hazımda kolaylık sağlayan bir yiyecek. Aynı zamanda bol miktarda enerji sağlıyor. Yulafın anne sütünü artıran yiyeceklerin başında geldiği düşünülüyor. Bu nedenle emziren anneler yulafı sıklıkla tercih ediyor. Onu yemenin en kolay yolu ise yulaf ezmesi hazırlamak. Kahvaltıda yiyeceğiniz bir kase yulaf ezmesi ile siz de farkı hissedebilirsiniz. Ayrıca yulafın tadından hoşlanmayanlar için önerimiz yulaflı kurabiyeler yapmaları.

2. Somon Balığı

Somon balığı, Omega 3 ve de faydalı yağlar bakımından en zengin yiyeceklerden. Hem Omega 3 hem de faydalı yağlar anne sütünü artıran besinler arasında yer alıyor. Bu nedenle sık sık somon balığı tüketebilirsiniz.

3. Ispanak

Ispanak denince akla gelen ilk besin elbette ki demir. Ayrıca ıspanak, folik asit ve kalsiyum bakımından da çok zengin. Anne sütünü artıran gıdalar arasında yer alan tek şey ıspanak da değil. Aynı zamanda fasulye ve kuşkonmaz gibi diğer yeşil sebzeler de anne sütü için çok faydalı. Bunlar yalnızca laktasyonu artırmakla kalmıyor, bebeğinizin daha güçlü olmasına da yardım ediyor.

4. Havuç

Sebze ve meyvelerin bünye üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Tıpkı yeşil yapraklı bitkiler gibi havuç da anne sütüiçin oldukça faydalı. İçerdiği A vitamini ile anne sütünü artıran bir besin olan havucu da bol bol tüketebilirsiniz. Havucu çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi yemeklere ekleyerek de tüketebilirsiniz.

5. Sarımsak

Emziren anneler için en iyi besinlerden birisi de sarımsak. Her ne kadar fazla kokulu da olsa sarımsağın onlarca faydasından biri de bu. Bu yüzden süt yapan yiyecekler listenize sarımsağı da ekleyin. Sarımsağı yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz.

6. Arpa

Süt yapan yiyecekler arasında önemli yeri olan bir diğer besin de arpa. Arpayı nasıl tüketeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Onu haşlayıp tek başına tüketebileceğiniz gibi sebze yemeklerinize ilave ederek de kullanabilirsiniz.

7. İnek Sütü

Anne sütünü artırmak için doğal inek sütü içmek de seçeneklerden bir diğeri. Kalsiyum bakımından zengin olan doğal inek sütünü her gün düzenli olarak içmek anne sütünü önemli ölçüde arttıracaktır.

8. Badem

Badem, E vitamini açısından oldukça zengin. Aynı zamanda faydalı yağlar da içeriyor. Bebeğiniz için en iyisini istediğiniz bu günlerde beslenme alışkanlığınıza bademi de ekleyebilirsiniz. Bademi sabahları yulaf ezmenize katabilir böylece günlük beslenmenizin bir parçası yapabilirsiniz.