Uzmanlar ebeveynlerin genellikle süt dişleri konusunda hatalı davranışlar sergilediklerini ve hatalı davranışların da çocukların diş sağlığıyla ilgili ağır faturalara neden olduğunu vurguluyor.

Bebeklik döneminden itibaren çocukların diş sağlığına dikkat etmemenin, erken diş kaybı, konuşma bozuklukları ve çene gelişimi bozuklukları gibi sorunların oluşmasına neden olduğunu hatırlatan uzmanlar, anne ve babaları uyarıyor.

Parmak emme, biberon, emzik kullanımı, ağız solunumu, atipik yutkunma gibi davranışların çocukluk döneminde tedavi edilmedikçe çene ve yüz gelişimi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden uzmanlar, bu nedenle çocuğun diş sağlığı için düzenli olarak diş muayenesinden geçmesinin ve dişlerin çürümesini önlemek için gerekli tedbirlerin alınmasının şart olduğunu dile getiriyor.

Şehir efsanesine dönüşen hatalı bilgilerle hareket eden ebeveynlerin çocukların diş sağlığını ciddi boyutta tehdit ettiğini paylaşan uzmanlar, çocuklarda diş sağlığıyla ilgili doğru sanılan yanlışları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Uzmanlar anne ve babalarda süt dişlerinin döküleceği için tedavi edilmelerine gerek olmadığı yönünde bir kanı oluştuğunu ancak bunun hatalı bir bakış açısı olduğunu kaydederken, süt dişlerinin çiğneme, konuşma ve estetik fonksiyonlarının yanı sıra kalıcı dişler için yer tutucu görev taşıdığını unutmamak gerektiğini işaret ediyor.

Tedavisinde geç kalınan süt dişlerinin düşme zamanından önce kaybedilmesi durumunda, kalıcı dişlerin çıkmasında problemler yaşanabiliyor ve çapraşıklık oluşabildiğini savunan uzmanlar, erken kaybedilen süt dişleri nedeniyle beslenme ve konuşma bozukluklarının da gözlemlendiğini kaydediyor.