Çocukların çoğu süt içmekten hoşlanmaz. Peki süt sevmeyen çocuğun kemik gelişimini tamamlaması için neler yapabiliriz? Çocukların süt içmeyi sevmemesi en çok anne ve babaları endişelendiren durumlardan biridir.

Uzmanlar sütü sevmeyen çocuklar için sütlü gıdalar tüketmeyi öneriyor. Bir kaç örnek verecek olursak yoğurt ve peynir gibi.

Büyüme çağında olan bir çocuğun kemik gelişimi için önemli bir rol oynayan süte dikkat çeken uzmanlar, süt sevmeyen çocukların tüketmesi için tatlı bir alternatifte bulundu. Uzmanlar süt sevmeyen çocukların muhallebi tüketmesini öneriyor.

Çocukların büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan sütü çocukların severek tüketmesi için tatlı çözümler üretmeye davet etti. Uzmanlar anne ve babalara çocuklarına bol sütlü muhallebi yedirmesini tavsiye etti.

Neriman İnanç şu sözlerle belirtti

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, büyüme için gerekli olan kalsiyum ve diğer minerallerin bol sütlü muhallebi seçeneğiyle de alınabileceğini belirtiyor.

İnanç, “Çocuklar çeşitli nedenlerle süt içmeyi reddedebiliyor ve anneler için çocuklara süt içirmek sorun haline gelebiliyor. Sade süt içmek istemeyen çocuklar için en iyi alternatiflerden birisütle hazırlanan muhallebilerdir. Muhallebiler sayesinde çocuklar sütten alacakları kalsiyum ihtiyaçlarını da giderebilir” dedi.

Bir diğer alternatif aromalı sütler

Neriman İnanç, anne ve babalara bir diğer tavsiye daha yöneltti: “Kaybedilen enerji ve sıvının yeniden kazanılmasında süt önemli bir rol oynar. Sade süt içmek istemeyen çocuklara aromalarla tatlandırılmış süt içirilebilir. Aromalı sütler de sade süt kadar yararlıdır.

Çocuklar güne mutlaka içinde süt olan bir kahvaltıyla başlamalıdır. Beslenme çantalarında bulundurabilecekleri bir kutu sütü gün içinde tüketerek, problem çözme becerileri, öğrenme, anlama ve anımsama yeteneklerini yükseltebilirler” diyerek sözlerini noktaladı.