Ülkemizde bulunan çocukların %63’ü televizyon başında vakit geçirmeseydi belki kitap okuyacak hatta büyük bir kısmı ders bile çalışabilecekti.

Televizyonu bakıcı olarak kullanmaktan vazgeçin

Bütün eğitimciler, pedagoglar ve uzmanlar başarılması mümkün bir tedbir üzerinde müttefikler. Televizyonu bir elektronik çocuk bakıcısı olarak kullanmayın, aile ile birlikte hareket edin ve kendinizi işin içine dâhil edin. Televizyon sadece bir eşya, ona karşı sesinizi yükseltin ya da onun sesini kısın. Daha da olmadı fişini çekin.

Çocuğunuza bol bol kitap okutun

Çocuklar televizyon karşısında, sınıfta olduklarından daha çok vakit geçiriyorlar. Çocukların televizyonun açık olduğu evlerde okumayı öğrenmesi, TV olmayan evlere göre daha güç. TV’ler sizin çocuğunuzu hayata hazırlamaz. Onları okuma yazma öğrendikleri zaman kitap okutarak hayata hazırlayın.

Ülkemizde bulunan çocukların yüzde 58,4’ünün kendine ait odası var ve bunların yüzde 29,9’ünün odasında televizyon bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de evlerin yüzde 40’ında birden fazla televizyon bulunuyor. Televizyon izleme sebepleri arasında yüzde 21’lik bir kısmın yapacak başka bir şey bulamadıkları için izlediklerini belirttiler. Çocuklara sorulan ‘televizyon izlemeseydiniz ne yapardınız” sorusuna ise çocukların yüzde 63,3’ü kitap okumak, yüzde 41,1’i ders çalışmak, yüzde 39,7’si oyun oynamak cevaplarını verdiler.