Hemen hemen herkes topluluk karşısında konuşmaktan çekinir. Bunun altında kişilerin konuşma biçimiyle, konuşma kusurlarıyla ve ortaya koyacağı düşünceleriyle başkalarının gözünden düşmekten korkması yatar. Elbette  bir topluluğun önünde konuşmak yeterli bilgi, beceri ve kendine güven ister. Bu nedenle topluluk karşısında konuşmakta bir sınav olarak tanımlanabilir. Bir sınavda olduğunu hissetmek insana gerilim verirken, gerilim de insanın konuşmasını engeller.

Bu nedenle öğrencilerin topluluk önünde konuşmaya başlaması için erken çocukluk döneminden itibaren teşvik edilmesi şarttır. Sert, dostça olmayan bir havada, herkesin birbirini kınadığı ve alay ettiği bir ortamda konuşmak isteyecek kişi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle özellikle anaokulları gibi ortamlarda mutlaka öğretmenler tarafından çocuğun kendini topluluk önünde rahatça anlatabileceği bir ortam hazırlanmalıdır. Çocukluktan itibaren hem anne baba hem de öğretmenler tarafından verilecek dostluk, anlayış ve tolerans algısı diğer çocukların da hayata tutunabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Yoksa bütün eğitim hayatı boyunca öğrenciler için sözlüler ve topluluk önünde yapılacak diğer tüm konuşmalar korkunç bir hal alır. Bir konuda düşüncesi sorulan öğrenciler yalnızca “evet” ve “hayır” diyerek konuyu geçiştirmeye çalışır veya hiç konuşmaz.

Öyleyse kendine güvenen, düşüncelerini topluluk karşısında dile getirebilen bireyler yetiştirebilmenin yolu tıpkı pedagogların da tavsiye ettiği gibi Anaokulu eğitiminden geçiyor.

Bizler Bakırköy Özel Nar Sanat Anaokulu  olarak, düşünen, çağdaş, kendinden emin bireyler yetiştirebilmek için görevimizin başındayız. Eğer sizlerde çocuklarınızın geleceğini parlatmak istiyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz.