cizgi-film

Uzun yıllar TRT’de görev yapan ve Uykudan Önce, Susam Sokağı gibi yayınların mimarı olan Dr. Tekin Özertem Yenişafak Gazetesi’nden Ali Murat Güvenle yaptığı söyleşide çocuk yayıncılığına ilişkin önemli tespitlerde bulunuyor. Özertem, ülkemizde özel ve devlet kanallarında yılda 20 bin saat çizgi film gösterildiğini ve bunun çocuklarımızın bütünüyle yabancı kültürlerin hegemonyasına bırakılması anlamına geldiğini ifade ediyor. Kısa vadeli kazanç hırsının, çocuklar üzerinden gerçekleştiriliyor olmasının tehlikelerine dikkat çeken Özertem, “Toplumun çıkarlarını günübirlik çıkarlarımıza feda etmemeyi hep birlikte öğrenmek zorundayız” diyor.

TRT’nin Bile Olsa Çocuk Kanalları Sakıncalı

Tematik çocuk kanallarının da sakıncalarına değinen Özertem şunları söylüyor:

“Doğrusunu söylemek gerekirse, ne ülkemizde, ne de diğer ülkelerde tematik çocuk kanallarının genç kuşaklar için uzun vâdede somut bir yararı olacağına inanmıyorum. Hele hele, bizim gibi televizyon izleme bilincinin yerleşmediği bir ülkede çocuklara yapılacak en büyük kötülük, onları ekran karşısına saatlerce bağlamaktır. Program içeriklerinin düzeyli ve yararlı olması da bu kanaatimi değiştiremez. Çünkü, çocukların günlük hayat içinde televizyon izlemek dışında yapmaları gereken daha bir çok işleri var. Oyun oynamak, okumak, ders çalışmak, yemek yemek, uyumak, kardeşleriyle, arkadaşlarıyla ve anne-babalarıyla sohbet etmek gibi. Oysa böyle kanallar, biri bitip ânında bir diğeri başlayan iştah açıcı programlarıyla çocuğa ekran başından kalkma fırsatı tanımıyorlar.”

Özertem, çocuklara yönelik günde en fazla 2 saat yayın yapılması gerektiğini ve bunun da gün batımından önce olması gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak: www.akiloyunlariakademisi.com